TEMİZLİK SEKTÖRÜ HAKKINDA

27 Temmuz 2018 by Blog 254 Views
Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Ülkelerin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan kentleşme ve sanayileşmenin etkisiyle günlük veya iş hayatında ister profesyonel olsun ister olmasın hizmet tabanlı işler dış kaynaklardan talep edilmeye başlanmıştır. 

Kentleşme ve sanayileşmenin başlamasıyla hızlı değişimler yaşanmış, işletmelerde rekabet ortamı doğmuş ve rekabet etmenin zorlukları en önemli sorun haline gelmiştir. İhtiyaçların artmasıyla da yeni sektörler doğmaya başlamıştır.

Hizmet sektörünün çok eski tarihçesi olmasına rağmen temizlik sektörünün sektör olarak belirlenmesi yakın geçmişte 1990’lı yılların başında Avrupa’da görülmeye başlamıştır.

Türkiye’de ise temizlik ürünleri sektöründe sanayileşme 1950’li yıllarda yabancı firmaların pazardan pay almak istemeleri ile başlamıştır.

Temizlik sektörü ürünleri günlük yaşamımızın zorunlu tüketim maddeleri sınıfına girmekte olup, hayatımızda önemli bir yer almaktadır.

İnsan hayatı devam ettiği sürece ölmeyecek sektörler arasında temizlik sektörü de görülmektedir.

Şimdi temizlik sektöründe yer alan uluslararası firmalardan bahsedecek olursak eğer; dünyanın en büyük sabun üretici, ihracatçı ve ithalatçıları olan firmalar Avrupa Birliği üyesi ülkeleridir. Procter and Gamble, Unilever, Reckitt Benickser, SC Johnson and Son ve Henkel Temizlik sektöründe pazarda yer alan lider firmalardır. Son zamanlarda temizlik sektörünün en büyük Pazar ağı Brezilyada görülmektedir. Brezilya pazarı ABD ve Batı Avrupa pazarını aşarak dünyanın en hızlı büyüyen pazarı haline gelmiştir.

Gelişen pazarlarda ise lider firmalar Unilever ve Procter and Gamble olmuştur. Procter and Gamble firması dünya deterjan sektöründe önemli ürünleriyle liderliğini sürdürmeye devam etmektedir. Uluslararası firmalar son dönemlerde gelişmekte olan ülkeleri kendilerine hedefleyerek gelişmekte olan pazarlarda büyümeyi hedeflemişlerdir.

Dünya temizlik maddeleri ithalatında ilk sırada yıkama temizleme ve yer ürünleri almaktadır. Bu ürün grubunu da sabunlar, yüzey aktif maddeler ve yağlama müstahzarları, pas önleyiciler takip etmektedir.

Dünyada temizlik maddelerinin toplam ithalat değeri; 2014 yılında 60 milyar ABD Doları olmuştur. 2015 yılında ise %10 oranında azalış yaşanarak 53,8 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. 2016 ve 2017 yıllarında ise tahmini ithalat değer 54 milyar ve 60 milyar ABD doları arasındadır.

Türkiye’de temizlik maddeleri pazarının % 88′ini deterjan ,%12‘sini ise sabun oluşturmaktadır. Türkiye’de sabun sektörü dünyadaki rakiplerine göre gelişmiş ve önemli yeterlilikleri de olan bir sektördür. Türkiye temizlik sektörünün talebinin çok üzerinde sabun üretim kapasitesine aynı zamanda sahiptir.